loading.gif
mobile-banner-bg

İstanbullunun Ekmeğiyle Oynamayın

...
24 Ekim 2022 - Pazartesi

İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, İBB Hadımköy Halk Ekmek Fabrikası'nın, gösterişli bir törenin ardından kapatılmasına tepki göstermek amacıyla fabrikanın önünde basın açıklaması yaptı. Fabrikanın sözde açıldığı günden bugüne ekmek üretmediğini söyleyen

AK Parti döneminde projelendirilip 2018 yılında yapımına başlanan ve yüzde 46'sı tamamlanan İBB Hadımköy Halk Ekmek Fabrikası, CHP'li İBB yönetiminin ihmalleri nedeniyle 3 yıl gecikmeyle 20 Temmuz 2022'de açıldı. Açılış törenine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı. Ancak fabrikanın açılış töreninden sonra tekrar kapatıldığı, 3 aydır ekmek üretmediği ortaya çıktı.

Halk ekmek fabrikasının kapatılmasına tepki göstermek amacıyla İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, fabrikanın önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Yerel Yönetimler'den Sorumlu İl Başkan Yardımcımız M. Ejder Batur ve Arnavutköy İlçe Başkanımız Mustafa Candaroğlu ve ilçe yönetimi de katıldı.

CHP, HALK EKMEK FABRİKASINA HAYIR DEMİŞTİ

İmamoğlu dahil CHP'li İBB Meclis Üyeleri'nin halk ekmek fabrikası projesine ret oyu kullandığına dikkat çeken İl Başkanımız Kabaktepe, “Arkamızda bulunan Halk Ekmek Fabrikasının projelendirilmesi ve başlangıcı AK Parti döneminde olmuştur. Yüzde 45 - 50 oranında yapımı tamamlanmıştı, makineleri alınmıştı, montaj ve süreçleri kalmıştı. Bu fabrikanın yapımına başlarken, Ekrem İmamoğlu dahil CHP Meclis üyeleri bu fabrikanın projesine karşı çıktılar. Ama İstanbul iktidarına geldikten sonra bu fabrikayı açtılar. Değerli Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı'nın bu konu ile ilgili çok güzel bir tarifi oldu. fabrikada hizmet başlamıyor. Arka Fon açılışı yapılıyor demişti. Açılışı Genel Başkanlarınızı çağırdınız, giydiniz önlüklerinizi, önünüze de birkaç tane ekmek koydunuz bir gösteriş yaptınız. Biz zannediyoruz ki fabrikanın açılışı yapılıyor ve hizmet verecek. Aradan üç ay geçmiş üretilen bir tane ekmek yok. Birkaç gün önce burada yaptığımız basın toplantısı neticesinde, fabrikanın ön tarafına birkaç tane önlük giyen işçi kardeşimizin gelmesi bu gerçeği değiştirmez diye konuştu.

HALK EKMEK ÜRETİMİNE, CHP'Lİ İBB YÖNETİMİ ENGEL OLUYOR

İstanbul'un ekmeğiyle oynamayın diyen Kabaktepe, Buradan tekrar sesleniyorum İstanbul'un ekmeğiyle oynamayın. İstanbul Büyükşehir Yetkilileri, bir açıklamalarında 1.4, bir açıklamalarında 1.5, bir açıklamalarında 1.6 milyon ekmeğe ihtiyaç var deniyor. Biz bu belediyeyi 25 yıl yönettik. Devrettiğimiz de Halk Ekmeğin üretim kapasitesini 2.1 milyona kadar çıkarmıştık daha bu fabrika da yoktu. Yine şu an ki İBB yönetiminin bürokratlarının açıklamalarına göre, İstanbul'da Halk Ekmeği üretim kapasitesinin 1.8 milyon olduğunu söylüyorlar. Sizin verdiğiniz rakamları dikkate alarak söylüyorum ürettiğiniz 1.8 milyon ekmek neden İstanbullunun ekmek talebini karşılayamıyor. Çünkü servis yapmıyorsunuz. Halk Ekmek Büfesi engelleniyor oyunuyla yapmadığınız işlerin suçunu başkasına attığınız gibi, aynı zamanda toplumda huzuru ve barışı bozacak adımlar atıyorsunuz. Eğer ki İstanbul'un ekmek kapasitesini üretemiyorsanız ya bilerek yapıyorsunuz ya da beceriksizsiniz. Her ikisi de sizin bu yönetimde durmamanızı gerektiren bir statusdur. Bir sürü deneyimli çalışan alımı yaptıklarını söylüyorlar, 15 bin tane çalışanın ekmeğiyle oynadınız işten çıkardınız. Yerine üç katı deneyimli insan aldınız bir tane fırıncı ustanız yok mu bu fabrikadan ekmek çıkaracak” şeklinde konuştu.