...

YALAN HABER

“Samsun’da Bir Saat İçerisinde 6.3 Şiddetinde Deprem Olacak” İddiası

DOĞRUSU NE?

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan bir ses kaydında geçen, “Samsun’da bir saat içerisinde 6,3 şiddetinde deprem olacak’’ şeklindeki iddia tamamen asılsızdır. Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, saat 13:24’te Elbistan merkezli meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremden Samsun’un da etkilendiği ve şu ana kadar bildirilen herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığı belirtildi. Açıklamada vatandaşların, “Samsun’da 1 saat içerisinde deprem olacak” şeklindeki asılsız iddialara itibar etmemeleri ve resmi kaynakların açıklamalarını takip etmeleri çağrısında bulunuldu.

YALAN HABER

“Kahramanmaraş’ta Deprem Anı” İddiasıyla Paylaşılan Bazı Görüntüler

DOĞRUSU NE?

Sosyal medyada, “Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem anı” iddiasıyla paylaşılan bazı görüntüler ilgili deprem anına ait değildir. Söz konusu görüntülerin, 30 Ekim 2020’de İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem anına ait olduğu tespit edilmiştir.

YALAN HABER

“Deprem Sonrası Uşak’ta 100 Liralık Battaniye Bir Günde 250 Lira Oldu” İddiası

DOĞRUSU NE?

Bazı sosyal medya hesaplarında yaşanan deprem felaketine atıfla paylaşılan, “Uşak’ta sabah 100 TL’ye satılan battaniyeler şimdi 250 TL’ye satılmaya başlandı” iddiası doğru değildir. Uşak Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasına göre şehirde üretilen battaniyelerin fiyatları içerdikleri materyallere göre 100 TL ile 350 TL arasında değişiklik gösterdiği belirtilmiştir. Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar kapsamında, deprem öncesi ve sonrasında herhangi bir fiyat tutarsızlığı tespit edilmemiştir. Ayrıca Uşaklı vatandaşlar tarafından 100 bin adet battaniye, depremin yaşandığı ilk andan itibaren bağış olarak deprem bölgelerine gönderilmiştir.

YALAN HABER

“AFAD, Akşam Saatlerinde 8.5 Şiddetinde Deprem Beklendiğini Açıkladı” İddiası

DOĞRUSU NE?

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “AFAD, akşam saatlerinde 8,5 şiddetinde bir deprem beklendiğine dair açıklama yaptı” iddiası doğru değildir. AFAD veya herhangi bir kurumdan böyle bir açıklama yapılmamıştır.

YALAN HABER

“Adana Havalimanı İkinci Bir Karara Kadar Uçuşlara Kapatıldı” İddiası

DOĞRUSU NE?

Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde, “Adana Havalimanı ikinci bir karara kadar uçuşlara kapatıldı” iddiaları ortaya atılmıştır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın açıklamasına göre, iddialar tamamen asılsızdır. Adana Havalimanı hava trafiğine açıktır.

YALAN HABER

“Sakarya’da 5.5 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi” İddiası

DOĞRUSU NE?

Bazı basın yayın organlarında yer alan, “Sakarya’da 6 Şubat saat 15:03’te 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.” iddiası doğru değildir. Türkiye’de en çok sismik istasyona sahip AFAD kurumunun verilerinde böyle bir kayıt bulunmamaktadır. Kandilli Rasathanesi’nin yanı sıra uluslararası deprem araştırma kuruluşlarının da verileri incelendiğinde, böyle bir depremin söz konusu olmadığı görülmektedir.

YALAN HABER

“Malatya Özel Güvenim Bakım Merkezi’ndeki Engelli Bireyler Sokakta Kalıyor” İddiası

DOĞRUSU NE?

Kahramanmaraş-Elbistan merkezli olarak 13:24’te meydana gelen 7,5 şiddetindeki depremin Malatya’da hissedilmesi sebebiyle, deprem esnasında Özel Güvenim Bakım Merkezinde kalmakta olan engelli bireyler bahçeye ve kurum dışına çıkarılmıştır. Bu esnada kimin tarafından çekildiği ve servis edildiği bilinmeyen bir video ile engelli bireylerin sokakta kaldığı iddia edilmiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve bakım merkezi ile iletişime geçmiş, videodaki görüntünün deprem anına ait olduğu ve binada herhangi bir problem olmaması sebebi ile engellilerin tekrar kurum içine alındığı öğrenilmiştir. Engelli bireylerin dışarıda kaldığı yönündeki iddialar, tamamen manipülasyon amaçlıdır.

YALAN HABER

“Deprem Sonrası Malatya’da Kızılay Bölge Kan Merkezi Tamamıyla Yıkıldı” İddiası

DOĞRUSU NE?

Deprem sonrası Malatya’da Kızılay Bölge Kan Merkezi tamamıyla yıkıldı” iddiaları gerçek dışıdır. Meydana gelen depremler sonrası Malatya Kızılay Bölge Kan Merkezi binasında ufak çaplı hasar meydana gelmiştir. Hasar, binadaki faaliyetleri durduracak düzeyde değildir. Malatya Kızılay Bölge Kan Merkezi, faaliyetlerine devam etmektedir.

YALAN HABER

“Deprem Bölgesinde Arama Kurtarma Çalışması Yapılmıyor” İddiası

DOĞRUSU NE?

Bazı sosyal medya hesapları tarafından paylaşılan, “Afet bölgesinde arama kurtarma çalışmaları yapılmıyor” iddiaları gerçek dışıdır. Kahramanmaraş merkezli toplam 10 ili etkileyen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat saat 13:04 itibariyle 9 bin personelin arama kurtarma çalışması yürüttüğünü ve bu sayının sürekli artmakta olduğunu ifade etmiştir. AFAD’dan yapılan son açıklamaya göre, depremden etkilenen bölgede 15 bine yakın arama kurtarma personeli, yine aynı şekilde 5 bine yakın araç ve iş makinesi görevlendirilmiştir. Ayrıca AFAD gönüllüsü 10 bin 409 kişinin de çalışmalara destek vermektedir. Bu ekipler 216 araç ve 3 bin 226 iş makinesiyle arama kurtarma faaliyetlerini sürdürmektedir. 10 ildeki ekiplere ve ambulanslara ilaveten il dışından 602 ambulans, 187 UMKE timi, 2 ambulans uçak ile toplam 2 bin 256 acil sağlık personeli hasar gören illere ulaşmıştır. Ayrıca deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına 3 bin 500’den fazla Mehmetçik katkı sağlamaktadır.

YALAN HABER

‘’Deprem Sonrasında Atatürk Barajı’nda Çatlaklar Oluştu” İddiası

DOĞRUSU NE?

Bazı sosyal medya hesaplarında yer alan “Deprem sonrasında Atatürk Barajı’nda çatlaklar oluştu” iddiası doğru değildir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depremin ardından yaptığı açıklamada tüm barajlarımızla alakalı bölgenin tamamının kontrolden geçirildiğini ve Malatya Sultansuyu Barajı dışında herhangi bir barajda sorun yaşanmadığını ifade etmiştir. Bölgedeki diğer barajlarda herhangi bir sorun yaşanmadığıyla ilgili de Şanlıurfa Valiliği, Malatya Valiliği ve Birecik Kaymakamlığı resmi sosyal medya hesapları üzerinden açıklamalarda bulunmuştur.

YALAN HABER

‘’Osmaniye’de Deprem Felaketi Yaşanırken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Partisinin Yıldönümünü Kutluyor” İddiası

DOĞRUSU NE?

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Memleketi Osmaniye depremde yerle bir olan Devlet Bahçeli, partisinin kuruluş yıldönümünü kutluyor.” iddiası toplumun acısını istismar ederek yapılan açık bir manipülasyondur. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli TBMM Grup Toplantısındaki konuşmasında, yegâne gündemlerinin deprem olduğunu belirtmiş ve toplantının büyük bir bölümünde Türkiye’deki deprem felaketiyle ilgili meseleleri konuşmuştur. Bahçeli, MHP’nin 54’üncü kuruluş yıldönümü ile ilgili, “Partimizin 54’üncü yıl dönümünü, yaşadığımız felaketlerden dolayı buruk bir vicdanla kutluyor, daha nice yıllarda üç hilalin var olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.” ifadelerini kullanmıştır. Bahçeli’nin tüm konuşması incelendiğinde, “Deprem felaketi önemsenmeden kutlama yapıldı” algısı oluşturmak için yapılan paylaşımların kasıtlı manipülasyon içerdiği tespit edilmiştir.

YALAN HABER

Sosyal Medya ve WhatsApp Gruplarında “AFAD Uyarısı” Başlığıyla Paylaşılan Bazı İddialar

DOĞRUSU NE?

Bazı sosyal medya hesapları ve WhatsApp gruplarında paylaşılan “AFAD’dan uyarı” başlıklı iddialar gerçek dışıdır. Söz konusu paylaşımlarda, “AFAD ve dış ülkelerin kuruluşlarının yaptıkları açıklamalara göre, fay hatlarının Türkiye’ye gittikçe yayıldığı görülüyor vatandaşlarımızın güvenlik amacıyla bugün dışarıda kalmaları önemle rica olunur. Malatya- Ankara, Eskişehir- Afyon, İzmir- Uşak, Manisa- Çanakkale, İzmit- İstanbul... Bu illerde yaşayan vatandaşlar gerekli güvenlik önlemlerini lütfen alsın, özellikle İzmir ve İstanbul’da yaşayan vatandaşlar dikkatli olsun” şeklinde yanıltıcı bilgiler yer almaktadır. Kahramanmaraş’taki depremler, ‘Doğu Anadolu Fay Hattı’nda meydana gelmiştir. Bahsi geçen şehirler, bu fay hattı üzerinde bulunmamaktadır ve bu fay hattına oldukça uzaktadırlar. “Fay hattı yayıldı” şeklindeki ifadeler de hiçbir bilimsel dayanağı bulunmayan yanıltıcı ifadelerdir. Öte yandan ne AFAD ne de herhangi bir uluslararası kuruluşun, bu şekilde bir açıklaması bulunmamaktadır. Kriz anlarında resmî açıklamaları takip etmek, sağlıklı bilgi akışının temel yoludur. Lütfen teyitsiz bilgilere itibar etmeyiniz.

YALAN HABER

“Depremde Hasar Gören Mersin Şehir Hastanesi Boşaltılıyor” İddiası

DOĞRUSU NE?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Mersin Şehir Hastanesi yeni yapılmasına rağmen şehirde çatlayan tek bina o oldu” ve “Mersin Şehir Hastanesi ciddi hasar gördü, boşaltılıyor” iddiaları tamamen asılsızdır. Deprem nedeniyle Mersin Şehir Hastanesi’nin dış cephesindeki fayans kaplamalarında ufak tefek kırıklar meydana gelmiştir. Hastane hizmet vermeye devam etmektedir. Hasta kabulüyle ilgili herhangi bir sorun yaşanmamaktadır ve yatan hastaların odalarında tedavileri sürmektedir. Herhangi bir hasar veya tahliye söz konusu değildir.

YALAN HABER

“TÜBİTAK Depremin Meydana Geldiği Bölgeyle İlgili Projeyi Reddetti” İddiası

DOĞRUSU NE?

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili, “Depreme ilişkin proje hazırladık. Harita Genel Müdürlüğü ile valiliklerle, belediyelerle proje hazırladık. Devlet Planlamaya, TÜBİTAK’a sunduk reddedildi” açıklaması manipülasyon içermektedir. 2010 yılında sunulan iddiaya konu 110G101 numaralı ve “Doğu Anadolu Fay Zonu Boyunca Güncel Deformasyonun Ölçülmesi ve Bu Zonda Yer Alan Yerleşim Alanları İçin Tehlike Analizlerinin Yapılması (DAFTAP)” başlıklı TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) 1007 projesi için revize verilmiştir. Söz konusu projede müşteri kurumlar olarak Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığı, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediye Başkanlığı, Malatya Belediye Başkanlığı, Kahramanmaraş Valiliği, Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı yer almaktadır. Dünyada benzer görevi yerine getiren muadil kuruluşlar gibi TÜBİTAK da proje değerlendirme ve destek süreçlerini yazılı ve açık usul ve esaslar çerçevesinde yürütmektedir. Projeye, “Valilikler ve/veya belediyeler, kendi sorumluluk alanı dışında, ülkenin diğer bölgelerini de ilgilendiren sorun ve ihtiyaçlara ilişkin projelerde tek başına müşteri kurum olamaz” koşulunu yerine getirmediği için revize verilmiştir. İade sonrası 2010 yılından bu yana herhangi bir düzeltme veya yeniden başvuruda bulunulmamıştır. Ayrıca, Prof. Dr. Naci Görür bugüne kadar TÜBİTAK’a yürütücü ya da araştırmacı olarak 1992-2012 yılları arasında 17 proje sunmuştur. Bu 17 projeden 13 tanesi desteklenmiştir. Görür’ün yürütücü ve araştırmacı olarak yer aldığı ve sonuçlanan 10 projesine 2023 sabit fiyatlarıyla yaklaşık 11 milyon TL ödenek aktarılmıştır. TÜBİTAK, deprem konusunu öncelikli alan olarak değerlendirerek yapılan proje başvurularını titizlikle dikkate almakta ve başvuru yapılması konusunu teşvik etmektedir.

YALAN HABER

“Afet Bölgelerindeki Arama Kurtarma Çalışmalarında TSK Devreye Girmedi” İddiası

DOĞRUSU NE?

Türk Silah Kuvvetleri’nin afet bölgesindeki çalışmalarının bir kısmı şöyledir: Arama kurtarma çalışmalarına destek sağlayan binlerce askerimiz aynı zamanda arama kurtarma ekiplerinin daha iyi çalışabilmeleri için ihtiyaç duyulan noktalarda asayişi sağlama görevi gerçekleştirmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İnsani Yardım Tugayı, Malatya’daki enkazda arama kurtarma çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. KKTC’de konuşlu bulunan 14’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı personeli, arama kurtarma çalışmalarına destek için Mersin’e gelerek deprem bölgesine intikal etmektedir. Hatay Kırıkhan’daki arama kurtarma faaliyetlerine destek sağlayan 5’inci Kolordu İstihkam Alayı Doğal Afetler Arama Kurtarma Timi’nin çalışmaları sürmektedir. 41’inci Komando Tugay Komutanlığında görevli Mehmetçikler, arama tarama faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir. TSK, kurduğu hava koridoru aracılığıyla A400M nakliye uçaklarının da bulunduğu 37 hava aracı ile arama kurtarma ekiplerini ve yardım malzemelerini taşımakta, yaralı vatandaşlarımızı tahliye etmektedir. TSK’nın envanterindeki CH-47 ve AS-532 tipi helikopterler sisli ve karlı havaya rağmen deprem bölgelerindeki çalışmalara başarılı bir şekilde destek vermektedir. Deniz Kuvvetlerine ait TCG SANCAKTAR, TCG BAYRAKTAR ve TCG OSMANGAZİ gemileri, deprem bölgesine uyku tulumu, battaniye, çadır ısıtıcısı, jeneratör, gıda malzemeleri ve arama kurtarma teçhizatlarının yanı sıra iş makinaları taşımaktadır. İskenderun Limanı’na demirleyen TCG İskenderun gemisi, afet bölgesindeki yaralıları Mersin’deki hastanelere taşımak için görevlendirilmiştir.