AK Parti İstanbul’dan İsrail’in Saldırılarına Kınama

AK Parti İstanbul İl Başkalığı, İsrail’in Mescid-i Aksa’da namaz kılan Müslümanlara yönelik gerçekleştirdiği silahlı saldırılara tepki gösterdi. Dış İlişkilerden sorumlu İl Başkan Yardımcımız Mahmut Rıdvan Nazırlı tarafından yapılan açıklamada, “Zalime dur denilmedikçe, mazlumun hakkı savunulmadıkça, hakkın, hakkaniyetin ve adaletin sesi olunmadıkça, yarınlar herkes için bugün olduğundan daha güvenliksiz ve daha kaotik olmaya mahkumdur” denildi.

17.04.2022

İsrail'in Mescid-i Aksa'da ibadet eden Müslümanlara yönelik silahlı saldırılarına karşılık İl Başkanlığımız tarafından basın açıklaması yapıldı. Dış İlişkiler'den sorumlu İl Başkan Yardımcımız Mahmut Rıdvan Nazırlı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in yüzlerce Müslümanı yaralaması ve akabinde de geniş çaplı bir tutuklama kampanyasına girişmiş olmasını zulüm ve vahşet olarak nitelendirdi.

'SALDIRIYI NEFRETLE KINIYORUZ'

Nazırlı, Bu saldırının İslam dünyasının Ramazan'ı, Yahudilerin Hamursuz Bayramını, Hristiyanların ise Paskalya'yı idrak ettiği bir süreçte gerçekleşmiş olması ise insani değerler, inanç özgürlüğü ve mukaddeslere hürmet açısından ayrıca hadsizlik, zulüm ve lanetlenmeyi hak eden bir insanlık suçu, bir terör eylemidir. Mabede saldırı, ibadet hakkının engellenmesi ve mukaddeslere saygısızlık içeren bu insanlık dışı saldırıyı nefretle kınıyoruz. Geçen Ramazan da benzer saldırılara kalkışıp akabinde çatışmalara sebebiyet veren İsrail, aynı zulmü ve pervasızlığı bu Ramazanda da tekrarlayarak hukuk tanımazlığını bir kere daha insanlık vicdanında tescil etmiştir dedi.

'YARINLAR HERKES İÇİN GÜVENSİZ VE KAOTİK OLMAYA MAHKUMDUR'

'Dünyanın Ukrayna'daki savaşa ve yaşanan dramlara odaklandığı bu süreçte, ibadet eden, silahsız ve sivil insanlara dönük bu saldırılar, özü itibarıyla konvansiyonel bir savaştan daha korkunç, daha ahlaksız ve daha insanlık dışıdır' diyen Nazırlı, Dünyada zaten cari olan savaş ve kaos ortamını daha da derinleştiren bu saldırıya derhal son verilmeli, sorumlular uluslararası hukuk karşısında hak ettiği cezaya uğratılmalıdır. Unutmayalım ki, nerede, kime karşı ve kimden gelirse gelsin; Zalime dur denilmedikçe, mazlumun hakkı savunulmadıkça, hakkın, hakkaniyetin ve adaletin sesi olunmadıkça, yarınlar herkes için bugün olduğundan daha güvenliksiz ve daha kaotik olmaya mahkumdur ifadelerine yer verdi.

'DÜNYANIN DAHA ÇOK ADALETE İHTİYACI VAR'

Dünyanın ve insanlığın her zamankinden daha çok huzura, hakkaniyete, adalete ve barışa ihtiyacı olduğunu aktaran Nazırlı, Bunu sabote eden her tavır, her eylem ve her yaklaşım, insanlığın vicdanında olduğu gibi küresel hukukun kuralları içinde olması gerektiği şekilde mahkum ve bertaraf edilmelidir diye konuştu.

'FİLİSTİN DAVASINDAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Nazırlı açıklamasına şu şekilde devam etti: Biz Türkiye olarak her zaman adaletin ve barışın yanında, zulmün ve haksızlığın ise karşısında olmayı en ilkeli ve en kararlı şekilde savunan ülkeyiz. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da kardeşlik coğrafyamızda birlik, beraberlik, işbirliği, güç birliği ve dayanışma içinde olmanın bütün siyasi, ekonomik ve diplomatik gereklerini sonuna kadar yerine getirmeye devam edeceğiz.

Bu anlayışımızın bir gereği olarak Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarında da her zaman

yanlarında olduk, bundan sonra da olmaya devam edecek, Filistinli kardeşlerimizi ve Filistin davasını asla yalnız bırakmayacağız.

Mescid-i Aksa sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların ortak değeri, büyük hassasiyeti ve mukaddes ibadetgahıdır. Kaldı ki mabetlere saygı ve ibadet özgürlüğü, bütün bir insanlık için en temel haklardan ve değerlerden biridir.

İsrail'in bu menfur saldırısını bir kere daha telin ediyor, hangi inanca ya da düşünceye sahip olursa olsun insani vicdan ve hassasiyet sahibi herkesi, Filistinlilerin maruz kaldığı bu vahşet ve ibadet özgürlüğüne yöneltilmiş bu hunhar saldırı karşısında duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Haberler Haberler
Sen de AK Parti ailesine dahil ol, Güce güç kat!

Sizinle daha da güçlüyüz!

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ - İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No : 46 , Beyoğlu/İstanbul Tel : (212) 315 86 00 , Fax : (212) 221 95 77 E-Posta : info@akpartiistanbul.com

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ | 2021 - TÜM HAKLARI SAKLIDIR

İÇERİKLER İZİNSİZ KULLANILAMAZ