Cahit Altunay

Çevre Şehir ve Kültür Başkanı

Çevre Şehir ve Kültür Birimi Haberleri

CHP’li İBB’nin Beşiktaş Çırağan Caddesi üzerindeki asırlık çınar ağaçlarını kesmesi olayına ilişkin İl Başkan Yardımcımız Cahit Altunay basın açıklaması yaptı. Hastalık bahanesini ileri sürenlerin yaşatmak yerine keserek kolay olanı tercih ettiğine vurgu yapan Altunay, “Çınar ağaçlarındaki söz konusu hastalık ilk kez olmuş değildir. Geçmişte olmuştu ancak bizim dönemimizde tedavi süreci uygulanıyordu. CHP’li İBB kolay olanı seçip çınar ağaçlarını kökünden kesti. Teknik, idari ve en önemlisi bilimsel açıdan büyük yanlışlar var. Halihazırdaki İBB Başkanı, Taksim’de 8 ağacın kamu yararı amacıyla kesilmesi üzerinden kargaşa çıkaranları kahraman ilan etmişti. Doğayı korumak tercih değil, zarurettir. Mesele, ağaçtır.” dedi.

CHP’li İBB’nin Beşiktaş Çırağan Caddesi üzerindeki asırlık çınar ağaçlarını kesmesi olayına ilişkin İl Başkan Yardımcımız Cahit Altunay basın açıklaması yaptı. Hastalık bahanesini ileri sürenlerin yaşatmak yerine keserek kolay olanı tercih ettiğine vurgu yapan Altunay, “Çınar ağaçlarındaki söz konusu hastalık ilk kez olmuş değildir. Geçmişte olmuştu ancak bizim dönemimizde tedavi süreci uygulanıyordu. CHP’li İBB kolay olanı seçip çınar ağaçlarını kökünden kesti. Teknik, idari ve en önemlisi bilimsel açıdan büyük yanlışlar var. Halihazırdaki İBB Başkanı, Taksim’de 8 ağacın kamu yararı amacıyla kesilmesi üzerinden kargaşa çıkaranları kahraman ilan etmişti. Doğayı korumak tercih değil, zarurettir. Mesele, ağaçtır.” dedi.

Çevre, Şehir ve Kültür İşleri’nden sorumlu İl Başkan Yardımcımız Cahit Altunay’ın düzenlendiği basın açıklamasına İl Başkan Yardımcılarımız Halime Kökçe ve Fahri Şahin, İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve teşkilat mensuplarımız da eşlik etti. İl Başkan Yardımcımız Altunay, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“TARİHİ DOKUYU HELAK ETTİLER”

“Daha evvel Adalar'daki atları kurtarmak için gittiler, atlardan kurtulup geldiler. Dünyanın en önde gelen hayvan bakım merkezleri AK Partili İBB dönemimizde yapıldı. İstanbul can dostlarımıza yuva olacak dediler, o güzel mekanları onlara mezar ettiler. İşte yakın zamanda da şahit olduğumuz, asırlık çınar ağaçları da önleyici tedbirleri alınmadan kesilerek o güzelim tarihi dokuyu helak ettiler.”
 
“TEDAVİ EDİLEBİLİRDİ”
“Ağaçlardaki hastalık ilk kez teşhis edilmiş değildir. Geçmişte de çınar ağaçlarında hastalık tespit edilmişti. Bir gecede 39 tane ağacın kesilmesi ne anlam ifade ediyor. Daha yıllar evvelinde bu hastalık tespit edildiğinde bununla mücadele edildi. Daha evvel de kesimler yapıldı ama, senede 4-5 adet ağaç kesilerek ve tedavi yöntemi kullanılarak yayılma önlendi. O ağaçlar kurtarılmıştı. Ne yazık ki şimdi baktığımızda üç tane kusuru net olarak gördük. Teknik açıdan da idari açıdan da hata var. En önemlisi bilimsel açıdan büyük yanlışlar var. Teknik açıdan diyorum çünkü, konunun uzmanlarınca yeterince araştırılmadan, incelenmeden böyle bir karar verilmiştir. İdari açıdan da bu Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu'nun doğal üyesi olan tek bir orman mühendisi var, karar alınırken maalesef bu toplantıda bulunmamış. İdari hatalardan biri de ne Anıtlar Kurulu'ndan ne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden herhangi bir yazı, talep, izin istenmemiştir. En önemlisi de kesmek için izin alınması gereken Orman Bölge Müdürlüğü'nden de maalesef bu izin de alınmamıştır. Bunun gereği olarak da Orman Bölge Müdürlüğü kesilen ağaçlarla ilgili idari para cezası da uygulamıştır. Üçüncüsü bilimsel olarak da bir yaklaşım olmamıştır. Bu hastalığın tespitinde daha evvel Marmara Üniversitesi hocalarımızdan Zeki Severoğlu'nun güzel tespitleri vardı. Bu hastalığı tespit edip, bir dizi önlem de almıştı. Onun önlemleri doğrultusunda bu tedaviler uygulanmış, bu hastalık kısmen engellenmiş ve ötelenmiş hatta yayılması da önlenebilmiştir.”

“SIRADA HANGİ ÇINARLAR VAR”

“Çınar ağaçlarının tedavi sürecinin pas geçildi. Ne oldu da bütün bu süreçleri pas geçerek, yangından mal kaçırırcasına bir gecede o 100-150 yıllık çınar ağaçlarını katlediyorsunuz? Orası öyle bir mekan ki tarihi yapıların, kültürel varlıkların iç içe olduğu o tarihi çınarlarla adeta bize bir görsel şölen sunduğu bir caddedir. Ben merak ediyorum. Acaba bundan sonra sırada hangi çınarlar var? Bu tedbirler alınmadıkça, yaptıkları hatalar ve yanlışlar yüzünden diğer çınarlara da bu hastalık sirayet etti mi. Birkaç sene sonra acaba Çırağan Caddesi bu çınarlara da mezar mı olacak?”

“TARİHİ DOKUYA ZARAR VERMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR”

“Türkiye'nin özellikle en önemli ağaçlarından Doğu Çınar'ı suyla barışık yaşayan bir ağaç türüdür. Acaba yazın yeterli sulama yapılamadı mı? Kışın yaptıkları tuzlamalarda mı zarar gördüler. Asfaltlama çalışmalarında yeterince koruyamadılar mı? Hastalığı rağmen budama yapılarak, hatta kesim aletleri dezenfekte edilmeden yapıldığı için mi hastalığın yayılmasına sebep oldular. Böylesine anlamlı bir günde, iki önemli çınar ağacının yetiştiği güzel ilçemizde, bu silueti bozmaya, peyzajı bozmaya ve tarihi dokuya zarar vermeye kimsenin hakkı yoktur.”

“KAHRAMAN İLAN ETMİŞLERDİ”

“Daha önce Taksim Meydanı'nda kamu yararına 8 ağacın sökülüp başka yere nakledilmesine karşı çıkanları, bugünkü İBB Başkanı adeta ‘kahraman’ ilan etmişti. O dönemde çevre dernekleri, bu iş üzerine kurulmuş vakıflar, meslek odaları ve çevre gönüllüleri de 8 ağacın nakledilmesine tepki göstermişti. Acaba şimdi yapılan sessizce eylemin karşılığında hiçbir kelamınız olmayacak mı? Kamuoyuna bir söz demeyecek misiniz? Bugün 39 tane ağacın bir gecede kesilmesine sessiz mi kalacaksınız. Son 2 yılda kesilen ağaç sayısı 112. Bu böyle giderse biz orada o tarihi çınarları bir daha göremeyeceğiz demektir. Bir kere daha uyarıyorum, sizler bu tepkileri verirken vatandaşımızdan eylem, kırma, dökme, cam ve mal güvenliğine zarar veren eylemleri asla tasvip etmiyoruz. Ama bir sözünüz de olur diye bekliyoruz.”

“MESELE AĞAÇTIR”

“İstanbul'da yeşile özen gösteren bir yapının temsilcileriyiz. Kentin hem siluetini ve peyzajını bozmaya hem de tarihi dokuya zarar vermeye kimsenin hakkı yoktur. Doğayı korumak tercih değil, zaruretir. Mesele 16 milyonu yönetme becerisi değil, mesele 16 milyonun hassasiyeti ve dertlenme meselesidir. Evet, iddia ediyoruz mesele ağaçtır.”

“MÜSİLAJA GÖSTERDİĞİMİZ HASSASİYETİ ÇINARLARA DA GÖSTERECEĞİZ”

“İBB'nin ağaç kesimine devam edeceğine yönelik endişelerimiz var. Bunun yayılmasını önleyici tedbirlerin mutlaka bilim kurulunca alınacağını kanaat ediyorum. Çünkü çevre bakanlığımız ve hükümetimizin bu konudaki hassasiyetleri çok yüksek düzeyde. AK Parti İl Başkanlığı olarak da bunların takipçisi olacağız. Bu incelemeleri gerekirse bizzat biz yapacağız.”

Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Eyüpsultanda ‘AK Parti İstanbul İl Başkanlığı 100’üncü Yıl Hatıra Ormanı’ oluşturuldu.

Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Eyüpsultan'da ‘AK Parti İstanbul İl Başkanlığı 100’üncü Yıl Hatıra Ormanı’ oluşturuldu.

İl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığımız tarafından 'Yeşil Bir İstanbul İçin Çalışıyoruz' sloganıyla gerçekleştirilen programa; Genel Başkan Yardımcımız Vedat Demiröz, İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, İl Başkan Yardımcımız Cahit Altunay, İstanbul Milletvekilimiz Hasan Turan, Eyüpsultan Belediye Başkanımız Deniz Köken, ilçe başkanları, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

11 BİN FİDAN DİKİLDİ

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı 100’üncü Yıl Hatıra Ormanı, 100 bin metrekare alan üzerine kuruldu. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'ne ithafen 11 bin fidan toprakla buluştu. Dikimi yapılan fidan türleri Çam ve Ladin'den oluşuyor.

DEMİRÖZ: FİDAN DİKMEK SADAKADIR

Fidan dikim töreninde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, çalışmanın önemine dikkat çekerek emeği geçenlere teşekkür etti. Demiröz, “Türkiye’de AK Parti orman, yeşil, çevre gibi konularda her şeyin öncülüğünü yapan bir partidir. Türkiye, orman bakımından Avrupa’da dördüncü, dünyada 20’nci sırada, yüzölçümümüzün yüzde 29’u bunun yüzde 5’i son 20 yılda geldi ağaç olan bir ülkedeyiz. Biz fidan dikmenin sadaka olduğunu bilen bir kültürden geliyoruz. Türkiye, 5 buçuk milyar ağacı olan bir ülke, bugün de hayırlı bir hizmet yapacağız. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

KABAKTEPE: ORMANLAŞMA ÇALIŞMALARINDA AK PARTİ SESSİZ DEVRİM YAPTI

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ise “AK Parti iktidarında Türkiye’nin orman varlığı hem metrekare olarak hem adet olarak arttı. Son 20 yılda yapılan yatırımlarla Türkiye’deki orman varlığının geçmişe nazaran daha da artırılması noktasında AK Parti adeta sessiz devrim yaptı. Bunu başlatan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Yeşillenme kampanyamıza destek veren halkımıza teşekkür ediyorum. Yangınlardan etkilenen bölgelere yaptığımız yüzbinlerce ağaç bağışı için de ilçe teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum. Milyonlarca fidanı İstanbul’da toprakla buluşturacağız. Bunun ilk adımını bugün Eyüpsultan’da attık. Fidanlarımızın yeşermesinin devamını, toprakla buluşmasının bereketini ve bu ağacın gölgesinde gölgelenecek nesilleri şimdiden tebrik ediyorum” diye konuştu.

ALTUNAY: 100 BİN METREKARELİK ALANI AĞAÇLANDIRIYORUZ

İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay da uzun zamandır bu çalışmayı hayata geçirmeyi istediklerini söyleyerek, “Bu alan 100 bin metrekareyi aşan bir alan. Bugün fidanları toprakla buluşturuyoruz. AK Parti İl Başkanlığının ve teşkilatların adı burada daimi kalacak. İstanbul orman bakımından çok zengin bir il. Yerleşim alanında denk orman alanı var. İstanbul ağaç fakiri değildir. Özellikle pandemi döneminde yeşilin önemini çok daha iyi anladık” dedi.

İl Başkanlığımız tarafından 27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla turizm sektörünün temsilcileriyle istişare toplantısı gerçekleştirildi. Sektör temsilcilerinin taleplerini ve sorunlarını dinleyen Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, “Sezona girerken 25 milyon turist, 20 milyar dolar bir gelir hedeflemiştik. Eylül sonu itibarıyla 20,5 milyon turist rakamını, 16 milyar dolardan fazla geliri yakalamışız gibi gözüküyoruz. Yıl sonunda hedeflerimizi de aşacağımıza inanıyoruz” dedi.

İl Başkanlığımız tarafından 27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla turizm sektörünün temsilcileriyle istişare toplantısı gerçekleştirildi. Sektör temsilcilerinin taleplerini ve sorunlarını dinleyen Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, “Sezona girerken 25 milyon turist, 20 milyar dolar bir gelir hedeflemiştik. Eylül sonu itibarıyla 20,5 milyon turist rakamını, 16 milyar dolardan fazla geliri yakalamışız gibi gözüküyoruz. Yıl sonunda hedeflerimizi de aşacağımıza inanıyoruz” dedi.

İl Başkanlığımız tarafından 27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla turizm sektörünün temsilcileriyle istişare toplantısı Taksim’de gerçekleştirildi. İl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı tarafından organize edilen toplantıya; Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AK Parti MKYK Üyesi Emre Ete, İl Başkan Yardımcımız Cahit Altunay, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.

ALTUNAY: “SON 20 YILDA YAPILAN YATIRIMLAR TURİZMİN GELİŞİMİNİ TETİKLEDİ”

Programın açılış konuşmasını yapan Cahit Altunay, “Turizm sektörünün her alanında gittikçe gelişen, büyüyen bir ülkeyiz. Bu gelişimin en temel etkenlerinden biri alt ve üst yapı noktasında AK Parti iktidarında yapılan yatırımlar. Örneğin İstanbul Havalimanımız. Her geçen gün sefer ve yolcu sayısında rekor üstüne rekor kırıyoruz. Denizlerin altından yollar, raylı sistemler, tüneller, köprüler yaparak, ulaşımda hız ve konforu artırarak daha fazla turistin ülkemize gelmesine vesile oluyoruz. Türkiye; en güzel denizlerin, en güzel dağların, en güzel güneşin, en lezzetli yemeklerin, en içten, en samimi tebessümlerin ülkesidir. Böyle güzel bir ülkede dört mevsimi doya doya yaşıyoruz. Turistlerin de her geçen gün sayısal olarak arttığına şahit olmak bizleri gerçekten mutlu ediyor. Ülkemizi turizm alanında daha da geliştirmek, turizmden elde edilen geliri daha da yükseltmek için gerek hükümetimiz gerekse de sektör temsilcileri olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

ERSOY: “BAŞARILI BİR ÇIKIŞ YAKALADIK”

Ardından söz alan Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, “Turizm sektörünün girişimci ruhu, esnek yapısı, pandemi şartlarının getirdiği olumsuz koşullara rağmen en hızlı şekilde yol almasını sağlıyor. Sizlerin Bakanlıkla, kamuyla yapmış olduğunuz iş birliği sayesinde aldığımız hızlı önlemlerle rakiplere göre daha hızlı bir çıkış yakalamaya başladık.” şeklinde konuştu.

ERSOY: “25 MİLYON TURİST HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ”

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında gerek güçlü sağlık alt yapısı gerekse de aşılama hizmetinin sorunsuz devam etmesiyle başarılı bir ivme yakaladıklarını vurgulayan Ersoy, “Bu sene sezona girerken çok belirsiz bir sezon oldu. Devamlı dalgalanmalar oldu. Sezona girerken 25 milyon turist, 20 milyar dolar bir gelir hedeflemiştik. Eylül sonu itibarıyla 20,5 milyon turist rakamını, 16 milyar dolardan fazla geliri yakalamışız gibi gözüküyoruz. Kesin sonuçlar Ekim sonu gibi TÜİK tarafından açıklanacaktır. Kalan 3 ayı da düşündüğünüz zaman 25 milyon turist, 20 milyar dolar geliri inşallah hep beraber aşacağız. Şuan dünyada turizm konusunda en yoğun ilan veren, tanıtım yapan ülkeyiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve İl Başkan Yardımcımız Cahit Altunay, turizm sektörü temsilcilerinin sorunlarını dinledi. Talep ve şikayetler not alınıp gerekli çalışmaların yürütüleceği vurgulandı.

İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle Taksim’de düzenlenen programa katıldı.

İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle Taksim’de düzenlenen programa katıldı. Tiyatrocularla buluşan Kabaktepe, “Medeni bir toplumun en önemli ölçütlerinden biri, hiç şüphe yok ki tiyatroyla kurduğu ilişki biçimidir. Tiyatro kendine mahsus özellikleriyle seçkin bir sanat dalıdır. Tiyatro’nun olmazsa olmaz şartı seyircidir. Bu nedenle, yaşadıkları şehir Kültür ve Sanat Başkenti olan sevgili İstanbulluları, tiyatro sanatına daha çok ilgi göstermeye davet ediyorum.” dedi.

İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle Taksim’de düzenlenen programa katıldı. Programa; Çevre, Şehir ve Kültür İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcımız Cahit Altunay, Komisyon Üyeleri ve çok sayıda tiyatrocu katıldı. Tiyatrocularla yakından ilgilenen Kabaktepe, sanatçıların görüş, öneri ve temennilerini dinledi. Dile getirilen sorun ve taleplerle yakından ilgileneceğini ifade etti. Programın sonunda katılımcılara, İsmail Hakkı Dümbüllü adına Darphane tarafından bastırılan Hatıra Parası takdim edildi.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınlayan Kabaktepe, şu ifadeler yer verdi;

KABAKTEPE: “TİYATRO, EN KÖKLÜ SANAT DALI”

“Bilindiği gibi tiyatro, tarihi insanlık kadar eski olan, insanı insana yine insanla anlatan en büyük ve en köklü sanat dallarındandır. Bu anlamda dünyada henüz birçok sanat dalı yokken, tiyatro vardı demek yanlış olmaz. Zaten antik tiyatro kavramı, bu sanatın ne kadar kadim bir geçmişe sahip olduğunun en güzel kanıtıdır. Gerçekten de dünyanın tarih itibarıyla en eski kentlerinde bile mutlaka tiyatroya dair bir mekana ya da ize rastlarsınız. Medeni bir toplumun en önemli ölçütlerinden biri, hiç şüphe yok ki tiyatroyla kurduğu ilişki biçimidir. Tiyatro kendine mahsus özellikleriyle seçkin bir sanat dalıdır. Tiyatronun en belirgin yanlarından biri canlılığıdır. Bir sinema filmini, bir belgeseli veya kayıt altına alınmış herhangi bir gösteriyi istediğiniz kadar izlersiniz ve her seferinde de izlediğiniz aynı görseldir. Oysa bir tiyatro oyunu her izlediğinizde yenidir; farklı bir performans, başka bir renk, değişik bir tattır. Çünkü ya dekor, ya ışık, ya oyuncuların farklılığı ya da oyuncuların performansı, kısacası mutlaka bir şey bir önceki oyunda olduğundan farklıdır. Bu da tiyatroyu birçok sanat dalından ayıran alamet-i farikalardan biridir.”

KABAKTEPE: “İŞ BİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

“Tiyatro’nun olmazsa olmaz şartı seyircidir. Hatta seyirci tiyatronun belki de yegane gerekliliğidir. Örneğin, bir oyunu sergilemek için elinizde metin olması şart değildir, doğaçlama oynarsınız. Bildiğimiz anlamda bir sahne olmayabilir, herhangi bir alanı ya da bir masanın üzerini bile sahne yapabilirsiniz. Birçok oyuncuyu gölgelerle veya simgelerle canlandırabilirsiniz. Oyuncu sayısı da o kadar şart değil. Ama eğer seyreden birileri yoksa, yani seyirci yoksa tiyatro yok demektir. Bu nedenle, yaşadıkları şehir kültür ve sanat başkenti olan sevgili İstanbulluları, tiyatro sanatına daha çok ilgi göstermeye davet ediyorum. Ülkemizdeki tiyatrocuların özellikle de virüs salgını nedeniyle zor bir süreçten geçtiğini biliyoruz. Bu zorlukları aşmak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz. AK Parti olarak kültür ve sanat çevreleriyle daha yoğun iş birliği ve buluşmalar gerçekleştirmek için sürekli plan ve projeler üretiyoruz. Sizlerin de bildiği gibi sayısız tiyatro salonu açtık, birçok salonu ihya edip modern bir görünümle yeniden açtık, açmaya da devam edeceğiz.”

KABAKTEPE: “SANATKARLARIMIZLA İFTİHAR EDİYORUM”

Türkiye’de her alanda olduğu gibi tiyatro alanında her türlü zorluklara ve imkansızlıklara rağmen işini büyük bir özveriyle icra eden çok sanat emekçisi var. Hepsiyle iftihar ediyoruz. Bütün tiyatro emekçilerimizin ve tiyatro severlerin 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü tebrik ediyor, ruh ve gönül dünyamızı besleyen ve güzelleştiren sanatçılarımıza şükranlarımı sunuyor, sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir hayat diliyorum. Ve bir tiyatro üstadının sözlerinden mülhem diyorum ki; “Çağın baş döndüren değişimlerine, iyiliğe güzelliğe ve estetiğe, hepsinden önemlisi hayata ve insana seyirci kalmak istemiyorsak, “seyirci” olalım.”

Sen de AK Parti ailesine dahil ol, Güce güç kat!

Sizinle daha da güçlüyüz!

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ - İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No : 46 , Beyoğlu/İstanbul Tel : (212) 315 86 00 , Fax : (212) 221 95 77 E-Posta : info@akpartiistanbul.com

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ | 2021 - TÜM HAKLARI SAKLIDIR

İÇERİKLER İZİNSİZ KULLANILAMAZ